Wartość jadeitu

wartość jadeitu

Aby zrozumieć wartość jadeitu, trzeba spojrzeć poza jego trwałość i rolę kamienia szlachetnego i pięknej ozdoby. Jadeit to duchowy kamień o wielkim znaczeniu, który jest nierozłącznie wpleciony w chińską kulturę.

Chińczycy cenią delikatny zielony kolor jadeitu od czasu jego odkrycia w Birmie. Najwyższej jakości jadeit jest rzadkością. Żywy, gładki i półprzezroczysty, wspaniały jadeit ma jedne z najwyższych cen wśród klejnotów na dzisiejszym rynku międzynarodowym.

Cena dobrej jakości jadeitu dramatycznie wzrosła wraz ze wzrostem gospodarczym Chin. Popyt ze strony tych, których na to stać, znacznie przewyższył podaż tego rzadkiego materiału.

Wartość jadeitu:

W kolejności ich wpływu na jego wartość rynkową, to kolor, przezroczystość i faktura.

Kiedy kupujący jadeit oceniają modny klejnot, muszą wziąć pod uwagę wiele czynników. Najpierw oceń jego kolor zarówno w świetle jarzeniowym, jak i żarowym. Sprawdź jego stopień przejrzystości. Szukaj równomiernego zabarwienia lub przyjemnego cętkowania kolorów. Szukaj również delikatnego połysku i niezniekształconych odbić powierzchni. Przejrzystość jest również ważna, ponieważ wszelkie pęknięcia mogą silnie wpłynąć na wartość.

Wartość jadeitu a Kolor

Kolor jest najważniejszym czynnikiem wartości jadeitu. Ponieważ konsumenci tradycyjnie kojarzą jadeit z kolorem zielonym. Zaskoczenie pojawia się w momencie odkrycia że występuje on również w innych kolorach – lawendowym, czerwonym, pomarańczowym, żółtym, brązowym, białym, czarnym i szarym. Wszystkie te kolory mogą być atrakcyjne. Najbardziej pożądanym kolorem jadeitu jest w rzeczywistości bardzo specyficzny odcień zieleni.

Najwyższej jakości jadeit – prawie przezroczysty o żywym szmaragdowozielonym kolorze – jest znany jako „Imperial jadeite”. Królewski dwór Chin miał kiedyś stałe zamówienie na wszystkie dostępne materiały tego rodzaju i jest to jeden z najdroższych klejnotów na świecie.

Zieleń, która może kosztować miliony dolarów na rynku, jest czysta i przenikliwa, żywy odcień bez śladu szarości, który wygląda intensywnie nawet z dużej odległości. Waha się od czysto zielonego do lekko niebieskawo-zielonego lub lekko żółtawo-zielonego.

Inne wysoko cenione odmiany jadeitu to „zimorodek jadeitowy” o zielonym kolorze. Jest tylko nieznacznie mniej żywy niż imperialny „jabłkowy jadeit”, który jest intensywnie żółtawo-zielony; i „jadeit mchu w śniegu”, który jest półprzezroczysty biały z jasnozielonymi żyłkami, łatami lub plamami. Najwybitniejsze z nich są prawie zawsze kupowane i sprzedawane na rynku azjatyckim.

Kolejnym najcenniejszym kolorem jest lawenda. Intensywne kolory mają znaczną przewagę nad jaśniejszymi i słabszymi kolorami. Popularny jest również czarny jadeit, a także pomarańczowy lub czerwonawy jadeit, zwłaszcza gdy te kolory nie są brązowawe.

Przezroczystość

Przezroczystość jadeitu waha się od całkowicie nieprzezroczystego do półprzezroczystego. Najlepszy jadeit jest półprzezroczysty, co oznacza, że tekst, który można przez niego przeczytać, byłby lekko rozmyty. Ponieważ światło przenika pod powierzchnię, półprzezroczysty jadeit ma kuszący blask. Wydaje się niemal świecić, zwiększając urok bujnej zieleni lub bogatej lawendowej barwy. Najmniej pożądane jadeity są całkowicie nieprzezroczyste lub mają nieprzezroczyste lub mętne plamy, które przerywają ich przezroczystość.

Aby ocenić przejrzystość, niektórzy kupujący umieszczają cienki plasterek jadeitu na wydrukowanej stronie i próbują odczytać wydruk przez klejnot. Jeśli przezroczystość jest doskonała, widz może łatwo zobaczyć wydruk, nawet jeśli jadeit jest ciemnozielony. Dobra przezroczystość może czasami zrekompensować brak jednolitego koloru lub niskie nasycenie kolorów.

Tekstura

Jadeit ma gładką, równą teksturę, która sprawia, że ludzie chcą go dotykać i trzymać. Tekstura jadeitu może być drobna, średnia lub gruba, w zależności od różnic w wielkości kryształów i twardości. Te kategorie tekstur są czasami nazywane odpowiednio starą kopalnią, stosunkowo starą kopalnią i nową kopalnią.

Ta sama struktura krystaliczna, która przyczynia się do tekstury jadeitu, przyczynia się również do jego wyjątkowej wytrzymałości. Zazębiające się kryształy jadeitu, zwane także ziarnami, tworzą ściśle zrośniętą, zwartą masę, która wiąże się ze sobą i jest odporna na pękanie. We wczesnych latach swojej historii, kiedy był używany do wytwarzania narzędzi i broni, odporność jadeitu na pękanie była jedną z jego głównych zalet.

Cięcie

Chiny są głównym światowym centrum polerowania jadeitu. Część jadeitu z Myanmaru jest wytwarzana w pobliżu jego źródła, w warsztatach cięcia w pobliżu otwartych targów jadeitu w Hpakan, Lonkin, Mogaung i Mandalay. Wielu tamtejszych rzemieślników nadal poleruje jadeit w starożytny sposób, używając wydrążonej tokarki bambusowej potraktowanej piaskiem i wodą

Producenci modyfikują jadeit do charakterystycznych, tradycyjnych form biżuterii. Niektóre to hololity, wyrzeźbione w całości z jednego kawałka surowego materiału. Hololity obejmują bransoletki, pierścionki i wisiorki.

Jadeit najwyższej jakości jest zwykle cięty na kaboszony do użytku w pierścionkach lub innej biżuterii. Kiedy kupujący oceniają kaboszony, biorą pod uwagę symetrię, proporcje i grubość. Kalibracja nie jest tak ważna w przypadku materiałów najwyższej jakości, jak w przypadku materiałów bardziej komercyjnych. Najlepsze kaboszony jadeitowe rzadko są przycinane do skalibrowanych rozmiarów, ponieważ skutkiem przycinania jest zmniejszenie wagi.

Wysokiej jakości jadeit można również pociąć na okrągłe koraliki, które są starannie dobierane i nawleczone w pasma. Kolor i faktura są najważniejszymi czynnikami przy dopasowywaniu koralików jadeitowych. Producenci dopasowują również przezroczystość, wielkość i symetrię kroju. Ponieważ dopasowanie jest trudne, zwłaszcza w przypadku koloru, dłuższe pasma lub większe koraliki mogą być sprzedawane po bardzo wysokich cenach.

Wartość jadeitu – wyroby

Bransoletka z jadeitu, po raz pierwszy wyrzeźbiona w Chinach z nefrytu, to styl, którego początki sięgają co najmniej czterech tysięcy lat. Uważa się, że gładki krąg jasnego jadeitu owijający nadgarstek nawet dzisiaj zapewnia właścicielowi spokój i ochronę. Bransoletki z jadeitu mogą być bardzo ważnymi elementami biżuterii.

Niektóre bransoletki to hololity. Kiedy szlifierz formuje bransoletkę z jednego kawałka surowca, następuje znaczna utrata wagi. Z tego powodu bransoletki hololitowe kosztują więcej niż bransoletki składające się z kilku części połączonych zawiasami z metali szlachetnych.

Chiński symbol wieczności, czyli bi, ma wielkie duchowe znaczenie dla wielu koneserów jadeitu. Kształt jest prosty: wypukły lub pulchny dysk z okrągłym otworem pośrodku. Idealnie, jadeit powinien być ponad dwa razy szerszy niż otwór.

Pierścionki z jadeitu to często proste opaski wykonane w całości z jadeitu. Najlepsze paski mają jednolity kolor dookoła. Odmianą tego jest pierścień siodłowy, solidna opaska z rzeźbionym prostokątnym blatem.

Rozmiar i waga

Rozmiar jadeitu jest zwykle wyrażany w milimetrach. Wartość kaboszonów, koralików i bransoletek rośnie wraz ze wzrostem rozmiaru, przy zachowaniu wszystkich innych czynników jakościowych. W przypadku najwyższej jakości imperialnego jadeitu niewielkie różnice w wielkości mogą powodować duże różnice w wartości. W przypadku nefrytu większe rozmiary w większości przypadków nie podnoszą dramatycznie wartości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *