Guanyin

Guanyin

Guanyin – Bogini

W mitologii chińskiej Guanyin (觀音) jest boginią miłosierdzia i uważaną za fizyczne ucieleśnienie współczucia. Jest wszechwidzącą i słyszącą istotą, wzywaną przez wyznawców w czasach niepewności, rozpaczy i strachu. Bóstwo jest pierwotnie oparte na Bodhisattwie Awalokiteśvarze.

Guanyin - rzeźba w jadeicie

Historia Bóstwa

To Guan Yin, kobieta, o której według buddyjskiej legendy urodziła się ponad tysiąc lat temu. Pochodziła z zamożnej rodziniy królewskiej w południowo-zachodnich Chinach. Podobnie jak Budda, w młodym wieku uderzyła ją wszechobecność cierpienia i w buncie przeciw oczekiwaniom rodziców uciekła z domu. W konsekwencji wstąpiła do klasztoru by poświęcić się potrzebującym. Jej okrutny i przekonany o własnej nieomylności ojciec był wściekły z powodu tego, co uznał za jej niewdzięczność. Nakazał agentom wytropić ją i ściąć jej głowę bez litości. Księżniczka znalazła jednak schronienie wśród tych, którym pomogła, zmieniła tożsamość i mogła bez przeszkód wykonywać dobre uczynki przez wiele lat. Pewnej nocy dotarła do niej wiadomość, że jej ojciec ciężko zachorował. Natychmiast wróciła do królewskiego pałacu, uwarzyła dawkę specjalnego lekarstwa i powoli przywróciła ojca do zdrowia. Wdzięczny za jej wyjątkową życzliwość i brak urazy, król błagał córkę o przebaczenie. W geście pokuty nakazał zrobić jej pomniki i umieścić w całym królestwie.

Mityczne moce Guan Yin

Guanyin to ta która słyszy ból i krzyki świata według wierzeń rejonu Indochin. Mówi się, że zapewnia ochronę każdemu, kto doświadcza bólu, cierpienia lub strachu w swoim życiu. To smok dał Guanyin siłę aby unieść cierpienia świata. Nazywana jest także Boginią Mądrości, Ucieleśnieniem Doskonałej Mądrości, Boginią Uniwersalnego Współczucia

Guanyin
Medalion z ryciną bóstwa – Guanyin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *