Smok – w kulturze
Smok w wielu kulturach Indochin a także w przekazach europejskich jest symbolem siły i panowania. Dlatego, jest i był obecny w insygniach władzy cesarskiej i królewskiej.
To symbol, który był wysoko ceniony w wielu kulturach na przestrzeni dziejów. Dlatego często jest przedstawiany na jadeitowych rzeźbach i innych formach jadeitowej sztuki. W kulturze chińskiej smok jest symbolem mocy, siły i szczęścia i często jest kojarzony z cesarzem. O którym wierzono, że pochodzi od smoka.
Smok – wyroby
Jadeitowe smoki można znaleźć w różnych formach, od małych figurek po większe rzeźby. Mogą być wyrzeźbione ze skomplikowanymi szczegółami, takimi jak łuski, pazury i mimika. Niektóre jadeitowe smoki są przedstawione ze skrzydłami, podczas gdy inne są pokazane w bardziej wężowej formie.
Użycie jadeitu w rzeźbach smoków jest szczególnie istotne, ponieważ w kulturze chińskiej uważa się, że jadeit ma właściwości ochronne i lecznicze. Jest to również bardzo twardy i wytrzymały kamień. W konsekwencji idealnie nadaje się do stosowania w przedmiotach dekoracyjnych, mających przetrwać pokolenia.
Symbol smoka w jadeicie jest wysoko ceniony ze względu na jego kulturowe i estetyczne znaczenie. Dzięki temu jadeitowe smoki są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów i entuzjastów na całym świecie.
W rzeźbach z jadeitu smok prezentowany jest z trzema pazurami, które w konsekwencji są synonimem bogactwa i władzy przynależącej „dobrze urodzonym”. Wartym uwagi jest fakt iż te z perłą, mają zapewnić nieśmiertelność i wieczny szacunek.
Smocza energia
Smok uosabia męską energię Yang. Talizmany z wizerunkiem smoka napełniają właściciela dobrą energią, dobrocią i szczęściem. Smokom w odcieniach błękitu i zieleni przypisuje się pomyślność i zdrowie